Skip to main content

Staff Directory

Luke Ontiveros Superintendent of Schools

Peggy Perdue Executive Secretary

Niccole Wiseman  Director, Student Support Services

Maggie White Public Information Officer

Tammie Castillo-Shiffer, EdD Family Engagement and Pupil Support Specialist

Vangelis Garcia District Community Liaison

Maria Cortez District Community Liaison

Aida Hernandez-Garcia District Community Liaison

Nancy Arellano District Community Liaison

Bijou Beltran, Assistant Superintendent

Helena Avedikian, Coordinator HR

Marina Muscio, Supervisor HR

Hannah Class, Employee Benefits


Certificated Personnel

Nora Vargas

Veronica Cuenca


Classified Personnel

Savanah Smith

Lorina Diaz

Susie Mendez

Melissa Gutierrez

Classified and Certificated Personnel


Miranda Salinas

Sub Service


Maribel Paduganan

District Receptionist

Matt Beecher
Deputy Superintendent
 
Brian King
Coordinator
 
Melissa Maxwell
Supervisor
 
Kristyn Cornejo
Secretary
 
Karmen Gunn
Certificated Payroll
 
Jessica Parra
Budget Control
 
Malinda Diaz
Classified Payroll
 
Virginia Macabunga
Budget Control
 
Courtney Reyburn
Kevin Smith
Accounts Payable
 
Mike Grogan
Student Housing Technician
 
Karen Franklin
Escape Implementation Specialist

Mark Muller Assistant Superintendent

Acela Comerford Secretary

Melissa Dutra
Director of Curriculum
 
Karin Dominguez
Collaborative Project Lead
 
Acela Comerford
Administrative Secretary
 
Sandra Carranza 
District Translator
 
Irene Mau
Secretary
 
Silvia Carpintero
Secretary
 
Raquel Valdez
Director for Pre-School
 
Joni Monroe
Pre-School 
 
Nancy Pacheco
EA Outreach
 
Wendi Pacheco
EA Outreach

Anjanette Winckler,  Coordinator Assessment & Accountability

Michelle Sullivan, Teacher on Special Assignment, Test, Assessment, and Data

Patty Crook, Testing

 
Sarah Cameron
College & Career Readiness
 
Teresa Cota
Technology Integration, TK-8th Grades
 
Cindy Echeverria
Independent Study, TK-6
 
Gina Danley
English, 7th & 8th Grades, GATE
 
Cynthia Grennan
English Language Arts,  5th & 6th Grades
 
Kristin Halter
Math & Science, 5th & 6th Grades
 
Richelle Hart
English Language Arts, 1st & 2nd Grades, Intervention
 
Shauna Juarez
Transitional Kindergarten & Kindergarten
 
Karen Mackley
English Language Arts, 5th & 6th Grades,
History/Social Science, TK-8th
 
Bama Medley
Math & Science,  7th & 8th Grades
 
Aileen Pierce
English Learners
 
Michele Sioredas
English Learners
 
Michelle Sullivan
Assessment and Data
 
Nicole Wallingford
Math & Science, 1st & 2nd Grades
 
Bonnie  Wolf-Moss

Supervisor

Kim Trento
Secretary

Library Media Clerks
Becky Bendele
Elaine Hanko
Nancy Trigueiro
Judy Reynolds
 
Amanda Garcia 
CUM Records and IMC a.m.
 
Katherine Gorman
IMC p.m.

Library Storage
Anthony Rojas

Trenton Class

 
Patricia McKnight
Supervior
 
MaryLou McDonough
Purchasing Technician
 
Angela Gudmunds
Buyer
Kenneth "Rusty" Gordon
Director
 
Barbara Mendez
Coordinator
 
Elisabeth Serna
Secretary

Clerk
Juan Uribe
Laura Hernandez
Dawn Valencia
 
 
Translator
Kim Porter
Joel Orozco
Abraham Espino
Feliciano Aguilar
Miriam Burlakovsky

Brenda Salazar

Amber Walz

Joan Montalban

Tina Rodriguez

Karla Ocha

Nicole Kurczodyna

James Miller

Robert Gilden

Guadalupe Orozco


PROGRAM SPECIALIST

Brenda Bertram

Meghan Fargen

Julie Hanson


Mental Health Specialist

Jeremy Dastic

Shilpa Kachgal

Keven Chiles


BCBA
Laurice Seely
Yolanda Horton
Carrie Hicinbothom

Johanna Chase Coordinator

Kristina Duran Program Specialist

Jessica Hettler Secretary

Mary Guardado Clerk

Kelee Harding  Account Clerk

Benito Flores Translator Trilingual

Apolinar Chavez Clerk

Rogelio Berrellez Graphic Resource Technician

Robert Bergan Director

Cynthia Parra Secretary

 Miriam Hernandez-Gonzalez Clerk

Brian Rieke Coordinator

Sandra Heredia Clerk

Doug Scudder Network Technician

Louis Turk

Support Specialist

TECHNICIANS

Chris Ausan

Matt Cameron

Ken Fry

Abel Garcia

Paul Kaye

John Miner

Mathew Cameron


STUDENT DATA SUPPORT

Matt Harris

Student Information System Administrator

Julie Yamada

Aeries/CALPADS Support 1st Level

Karen Franklin

Escape Implementation Specialist

Chuck Knowles

Data

Rebecca Herrick
Coordinator
 
Nicole Duran
Secretary
 
Tammy Hinden
Account Technician and Budget Control

Harold Litwiler

Coordinator

Supervisors

Jeanie Steller

Sandra Sanchez


Kathy Parker

Secretary


Account Clerk

Candy Bell

Kim Rodriguez

Program Specialist
Rachele Azziz
 
Clerk
Jennifer Ellsworth
 
 
School Nurses
Julie Chan
Heather Clinton
Kim Danell
Kathleen Freeman
Kelley Haines
Carolyn Kleinsmith
Katie Mendoza
Anna-Liza Pacaoan
Iran Rahbar
Lisa Ritchie
Lynne Watje

Cindy Echeverria Teacher on Special Assignment

Virginia Grote Clerk

Johanna Chase
Coordinator, State and Federal Programs
 
Eduardo Panting
Assistant Administrator
 
Maria Mota
Secretary
 
Alexis Orca
Account Clerk
 
Dorothy Benitez
Data
 
Alejandra Villapando 
Health Clerk
 
Mariana Lopez
MEPIC Graphics

Recruiters
Johny Mejia
Hector Jimenez
Pedro Arana

Brian Zimmerman, Ph.D Director

Nancy Garza Secretary

Jennifer Ellsworth

Margot Olivarria Family Outreach

Scott Roy
Coordinator
 
James Michaelis
Supervisor- Custodian
 
Richard Medina
Supervisor-Maintenance

 

Tony Cuellar
Construction Supervisor

 

Sean Chenoweth 
Risk Management
 
Leticia Cuellar
Secretary
 
Anel Diaz
Clerk
 
Marilu Vega
Clerk

Harold Litwiler, Coordinator

 

Max Diaz, Lead


Warehouse Delivery Persons

Gerod Sloan

Carlos Nuno

Jose Mejia

Matthew Santos

Tony Lewis

Jonathan Herrera-Macias

Arnulfo Bravo

Mark Albrecht